Zagrożenie wysoce zjadliwą grypą ptaków oraz rzekomego pomoru drobiu
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz rzekomego pomoru drobiu (ND) Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku przypomina, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje Rozporządzenie nr 13/2024 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 25 października 2024r. w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, m. Bydgoszcz, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, m. Grudziądz, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, m. Toruń, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, m. Włocławek, żnińskiego. Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba, że:
- drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi lub
- drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu.
Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby obowiązuje nakaz:
- odosobnienia drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami;
- niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Dostosowanie się do obowiązującego rozporządzenia wszystkich właścicieli utrzymujących drób ma niezwykle ważne znaczenie. W obliczu sezonowego przelotu ptaków dzikich, ukształtowania terenu powiatu włocławskiego wśród licznych jezior i rzek oraz trudnej sytuacji epizootycznej w zakresie wysoce zjadliwej grypy ptaków i rzekomego pomoru drobiu, masowych wystąpień ognisk tych jednostek chorobowych w Polsce, wysoka świadomość hodowców drobiu wobec istniejących zagrożeń jest niezmiernie ważna.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!