Przez pojęcie „bezdomne zwierzęta” rozumie się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które zabłąkały się, uciekły lub zostały porzucone przez człowieka a nie ma możliwości ustalenie ich właściciela lub opiekuna.
Na terenie Gminy mamy do czynienia głównie z bezdomnymi psami i kotami, a zjawisko bezdomności przyjmuje coraz większe rozmiary. Zaznaczyć należy, że zarówno wyłapywanie bezdomnych zwierząt, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie.
Apelujemy do mieszkańców o odpowiedzialne podejście do obowiązków jakie ciążą na właścicielu zwierzęcia. Będąc posiadaczem psa lub kota winniśmy jako istocie żywej zapewnić opiekę i humanitarne traktowanie. Należy również pod kontrolą utrzymywać ich proces rozrodczy. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na zmniejszenie bezdomności zwierząt celowo porzucanych przez bezdusznych opiekunów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się "bezdomne psy", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że część psów względem których podejmowano interwencje było odbieranych ze schroniska przez swoich opiekunów. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli. Takie zwierzęta uciekając z podwórka i udając się na samodzielne wędrówki mogą też dołączać do lokalnych grup i żyć razem z nimi, wracając do domu jedynie po jedzenie. Pozwalanie psu na takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Prawidłowe zabezpieczenie podwórka przed ucieczką psa jest też ważne w okresie cieczki. Uciekający z domu, niekastrowany pies przyczynia się do wzrostu liczby bezdomnych psów na wsi. Nierzadki jest widok grupy psów pod furtką domu, w którym suka ma cieczkę lub grupy psów w pobliżu wsi. Pies potrafi wyczuć sukę z cieczką z odległości kilku kilometrów, niestety nie umie znaleźć drogi powrotnej. Podczas walk o sukę w cieczce może także zostać dotkliwie pogryziony przez inne psy. Natomiast uciekające, niesterylizowane suki często wracają w ciąży. Niejednokrotnie też gubią się i rodzą szczenięta w krzakach, rowach czy w lesie zwiększając liczebność bezdomnych zwierząt.
Decydując się na czworonoga winniśmy mieć pełną świadomość obowiązków jakie ciążą na właścicielu. Tylko rozważne podejście opiekuna do utrzymania i opieki nad zwierzętami może zminimalizować problem bezdomności na terenie gminy.