WŚCIEKLIZNA – ZAGROŻENIE NADAL AKTUALNE
KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII
WŚCIEKLIZNA – ZAGROŻENIE NADAL AKTUALNE !
SZCZEPIĄC ZWIERZĘTA CHRONISZ WŁASNE ZDROWIE !
Wścieklizna rocznie powoduje około 70 tys. zgonów wśród ludzi. Jest wirusową chorobą zakaźną centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Wirus jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem jest lis rudy.
Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?
- Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.
- Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia. Zdarzenie powinno zostać zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii
Okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych:
- u małych zwierząt (pies, kot, owca, koza, świnia) - od kilku do 90 dni;
- u dużych zwierząt (bydło, koniowate) - od kilku do 180 dni.
OBJAWY WŚCIEKLIZNY:
postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
psy - niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;- koty - podobne objawy jak u psów, chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
- zwierzęta dzikie - utrata wrodzonego lęku, agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną.
Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
W związku z możliwością kontaktu ze zwierzętami dzikimi zaleca się również szczepienie kotów wychodzących!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!